Vyhľadávanie

 

Etický kódex rodiča KKK

1. Dochádzam s dieťaťom na tréning, pretek a sústredenie pravidelne a včas.

2. Nenútim deti do športových výkonov proti ich vôli. Deti by mali športovať pre svoje vlastné potešenie, šport je určený pre deti, nie pre rodičov.

3. Dávam prednosť dlhodobému a zdravému športovému rozvoju dieťaťa pred krátkodobými vlastnými ambíciami.

4. Kladiem dôraz na správnu životosprávu dieťaťa (strava, pitný režim, spánok),  nechám riadne doliečiť zranenia, choroby i drobné nachladnutia dieťaťa. Ak má dieťa  špeciálnu diétu, intoleranciu, alergiu, ak pravidelne užíva lieky, oboznámim tým trénera. Výživové doplnky prekonzultujem s trénerom a nikdy nepodávam dieťaťu nevhodné doplnky.

5. Zdôrazňujem vplyv poctivého tréningu na výkon dieťaťa v následnom preteku.

6. Pri pretekoch deťom fandím a aktívne ich férovo a športovo povzbudzujem, rešpektujem aktuálne schopnosti svojho dieťaťa a doprajem mu radosť zo športu .

7. Ak chcem, aby sa  deti  správali ako tím, musíme aj my rodičia vystupovať tiež ako tím.

8. Akceptujem skutočnosť, že chyby sú súčasťou pretekania, učenia a zdokonaľovania sa; tlak a kritika pôsobia na malého jednotlivca negatívne, pochvala posúva vpred.

9. Trénerovi dôverujem, deťom nedávam pokyny v rozpore s pokynmi trénera a neznižujem jeho autoritu.

10. Dieťa vediem k samostatnosti – neprezliekam ho, nezaväzujem šnúrky atď..( ani na pretekoch) z toho dôvodu nevstupujem do šatne. Dieťaťu nenosím loď ani pádlo  -  dieťa sa týmto úkonom učí k samostatnosti , k súdržnosti kolektívu , dozrieva fyzicky aj mentálne. S uvedenými  návykmi sa dieťa naučí loď brávať samé a svoje potreby riešiť samostatne.

11. Vyznávam myšlienku FAIR-PLAY a učím dieťa vedieť aj prehrávať.

12. Rešpektujem vedenie klubu a trénera : Nikdy nezasahujem do kompetencií trénera pri tréningu, alebo počas preteku či sústredenia. Nevstupujem do tréningového procesu ( „Manta”, vodné mólo, posilňovňa, pádlovací bazén, telocvičňa, motorový čln, hrádza počas behu detí, plaváreň ) a nevynucujem si zaradenie svojho dieťaťa  k trénerovi ani do zostavy K2, K4, C2, C4.  Nerozhodujem o pridelení lode, pádla, šatne. Neriešim konflikt medzi deťmi navzájom, medzi dieťaťom – súperom.

13. Nepokrikujem po deťoch s radami ako majú pádlovať, rovnako nepokrikujem ani po tréneroch, súperoch a rozhodcoch.

14. Ak mám ako rodič nejaké poznámky prípadne výhrady, navštívim zodpovedného trénera mimo času športovej prípravy.

15. Prezentujem sa slušne a nikdy v prítomnosti detí nepoužívam vulgarizmy.

16. Sám som vzorom pre každé dieťa.

17. Neúčasť svojho dieťaťa z pretekov, sústredení včas ospravedlním.

18. Výlučne tréner môže nahradiť trénera v prípade jeho neprítomnosti, Ja ako rodič nahradiť trénera nemôžem.

 

„Vieme, že svoje deti ľúbite, podporujete, zažívate s nimi víťazstvá aj prehry, veľmi chcete aby boli úspešné, ale niekedy je menej naozaj viac. Rešpektujte prosím aktuálne schopnosti svojich detí a neberte im radosť zo športu. Prosíme všetkých rodičov, aby dodržiavali usmernenia z Etického kódexu rodiča“.      

 

 

„Pravidlá oslobodzujú”